Narodowe Czytanie w Sarnowie

14 wrzesień 2022

 

Narodowe Czytanie to polska akcja społeczna popularyzująca znajomość literatury narodowej. Polega na publicznym odczytywaniu obszernych fragmentów dzieł polskich twórców. Akcja została zapoczątkowana w 2012 roku i na stałe została wpisana w kalendarz wydarzeń w Naszej szkole. W tym roku szkolnym bohaterem Narodowego Czytania był Adam Mickiewicz, którego twórczość uczniowie poznają głównie w klasie siódmej i ósmej.

2 września do naszej szkoły przybyła, pani Dominika Buschmann, która podczas zajęć z języka polskiego w klasach piątych i ósmych przeczytała uczniom treść znanych im utworów takich jak: „Romantyczność”, „Świtezianka”, „Świteź”, „Powrót taty”, „Lilije”,czy „Pani Twardowska”.

Również 2 września w Gminnej Bibliotece Publicznej w Psarach odbyło się wspólne czytanie z udziałem m.in. władz gminy, dyrektorów placówek i przedstawicieli uczniów. Naszą szkołę godnie reprezentowała uczennica klasy ósmej Alicja Wierzba, która podczas spotkania przeczytała fragment ballady pt. „Pani Twardowska". W prezencie każdy lektor otrzymał piękne wydanie dzieła Mickiewicza opatrzone pamiątkową pieczęcią Narodowego Czytania 2022.