Wycieczka przedszkolaków do gospodarstwa agroturystycznego „Pod Skałką” w Przybynowie

13 czerwiec 2021

W dniu 09.06.2021r. przedszkolaki udały się na wycieczkę autokarową do gospodarstwa  agroturystycznego „Pod skałką” w Przybynowie k/Żarek. To wyjątkowe miejsce dla każdego ceniącego sobie walory przyrodnicze, sielskie klimaty i miłą atmosferę. Tutaj czas się zatrzymał i pozwala docenić bliskość przyrody, kontakt z naturą oraz poznać życie na wsi.

Głównym celem wycieczki były warsztaty edukacyjne na temat „Skąd się bierze mleko?” Dzieci poznały „Mleczna drogę”, czyli kto nam daje mleko. W kolejnej części – „Magia natury” – poznawały proces powstawania mleka. Najbardziej wyczekiwaną częścią warsztatów była lekcja dojenia krówki Marcysi (sztucznej krowy do dojenia), gdzie każde dziecko miało okazję spróbować wydoić mleko do wiadra ciągnąc za strzyki wymienia sztucznej krowy. W kolejnej części „Mlecznej przygody” dzieci poznały narzędzia i technikę wyrobu masła oraz samodzielnie w maselnicy ubiły masło ze śmietany. Na koniec nastąpiła degustacja krowiego mleka, chleba z samodzielnie ubitym masłem powidłami. Dzieci odpowiadały też na „Mleczne pytania krówki Marcysi” w formie quizu.

Następnie dzieci udały się do Mini zoo, w którym powitał ich kangurek Paluszek. Wielkie zainteresowanie wzbudził też wielbłąd dwugarbny, czyli baktrian o imieniu Bazyl. Potem zobaczyły m.in. lamy, daniele, alpaki, owce, kozy, osiołki i kucyki. Zaciekawienie wzbudziły też pawie i ozdobne kaczki – Karolinki i mandarynki, ku zdziwieniu dzieci „panowie” są bardziej kolorowi od „pań”.

W skansenie oglądały chatę jurajską z przełomu XIX/XX wieku z otoczeniem. Tam największym zainteresowaniem była lampa naftowa, pralka, domowy młyn, cep, piec do pieczenia chleba, stare sprzęty codziennego użytku, a także kołyska i wiklinowy chodzik dla dzieci, dawniej zwany chodakiem. Oczekiwanym przez dzieci punktem wycieczki był też przejazd po okolicy kolejką „Jurajski Express”. Po krótkim odpoczynku i posiłku kolejną atrakcją było korzystanie z trampoliny, dmuchanych zamków, zjeżdżalni, suchego basenu z kukami, pokonywanie toru przeszkód z piłkami.

Po dniu pełnym wrażeń dzieci szczęśliwe i radosne wróciły autokarem do przedszkola. Na pewno będą mile wspominać wycieczkę.