Krótkoterminowa wymiana grup uczniów na Sycylii

31 marzec 2022

W dniach od 21 – 25 marca 2022 roku odbyła się międzynarodowa wymiana grup uczniów w ramach realizacji projektu „Matematyka oknem na świat” programu Erasmus+. Tym razem szkołą goszczącą była IC G. Pagoto w Erice.  Oprócz sycylijskich gospodarzy i uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 2 w Sarnowie, w mobilności udział wzięli uczniowie z pozostałych szkół partnerskich:  Escola Torre Barona z Castelldefels w Hiszpanii oraz  Agrupamento de Escolas de Pedomez Portugalii.  Uczestnicy mobilności zatrzymali się w Valderice, w hotelu położonym na wzgórzu, z malowniczym widokiem na Morze Tyrreńskie i okolicę.

Uroczysta inauguracja mobilności rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem hymnu europejskiego, a przedstawiony przez Gospodarzy program artystyczny nawiązywał do tradycji i zwyczajów Sycylii, zawierał również wymowne przesłanie o pokoju na całym świeci.  Występom akompaniowała szkolna orkiestra. Uroczystość uświetniła swoją obecnością lokalna władza oraz media. Po części oficjalnej uczestnicy wymiany zwiedzili szkołę oraz spotkali się z rodzinami goszczącymi, z którymi uczniowie spędzali popołudnia.

Zgodnie z założeniami projektu, matematyka towarzyszyła uczniom każdego dnia, w szkole oraz poza nią. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach integracyjnych oraz  warsztatach, podczas których rozwijali i doskonalili swoje kompetencje matematyczne, informatyczne i językowe. Poznali ciekawe programy i narzędzia, tworzyli komiksy, mozaiki, drukowali przestrzenne figury. Drużyny o międzynarodowych składach wzięły udział w konkursie matematycznym. Odbyło się również głosowanie na najlepsze fotografie wykonane przez uczniów przedstawiające matematykę i jej zagadnienia. Mobilności była też okazją do podsumowania dotychczasowych działań, nauczyciele dokonali ich ewaluacji, ustalili szczegóły i harmonogram pozostałych zadań.

Ważną częścią wymiany były również wycieczki edukacyjne. Olbrzymią atrakcją okazał się wyjazd do szkoły G. Caruso School w Alcamo, gdzie uczniowie poznali działanie dronów, zastosowania rozszerzonej rzeczywistości, robotów oraz green roomu. Uczniowie zwiedzili Palermo oraz Trapanię. Regionalne Muzeum Agostino Pepoli  oraz Sanktuarium Zwiastowania przybliżyło im ciekawe aspekty sztuki, archeologii i historii regionu. W średniowiecznym mieście Erice w Centrum Kultury Naukowej Fundacji E. Majorany uczniowie mieli okazję obejrzeć wystawę przedstawiającą zastosowania matematyki w sztuce i otaczającym świecie oraz posłuchać ciekawego wykładu na ten temat. Będąc w  Salinie i zwiedzając jej muzeum w Marsali, uczestnicy projektu poznali lokalną tradycję i historię pozyskiwania soli morskiej.

Mobilność niewątpliwie zaowocowała nowymi, ciekawymi i cennymi doświadczeniami, a uczniowie mieli niebywałą okazję uczestniczyć w życiu sycylijskiej rodziny i szkoły. Mamy nadzieję, że projekt „Matematyka oknem na świat” otworzył nowy, ciekawy rozdział naszej szkoły związany z programem Erasmus+, który jak najdłużej będzie towarzyszył naszej społeczności.

Więcj informacji i zdjęć znajduje się na blogu projektu