Krótkoterminowa wymiana grup uczniów w Portugalii

12 grudzień 2021

EU flag Erasmus vect POS

W dniach 15-19 listopada 2021 roku odbyła się trzecia, przedostatnia, międzynarodowa wymiana grup uczniów w ramach realizacji projektu „Matematyka oknem na świat” („Maths as a window to the world”) programu Erasmus+. Tym razem szkołą goszczącą była Agrupamento de Escolas de Pedomez Portugalii. Oprócz portugalskich gospodarzy i uczniów naszej szkoły, w mobilności udział wzięli uczniowie z pozostałych szkół partnerskich: IC "G. Pagoto" z Sycylii oraz Escola Torre Barona z Hiszpanii. Uczestnicy mobilności zatrzymali się we wpisanym na listę UNESCO, malowniczym miasteczku Guimaraes, nazywanym kolebką Poartugalii.


Uroczysta inauguracja mobilności rozpoczęła się wspólnym odśpiewaniem hymnu europejskiego, któremu towarzyszyło wciągnięcie na maszt flag Unii Europejskiej, Portugalii oraz flagi fundacji ECO-Schools. W części artystycznej zaprezentowała się szkolna orkiestra oraz solistki z tradycyjnym portugalskim bluesem - fado. Otwarcie mobilności, na której obecni byli dyrektorzy wszystkich szkół z projektu oraz przedstawicielka wydziału oświaty Adelaide Ferreira, zakończyły prezentacje uczestników oraz szkół biorących udział w wymianie. Uczniowie z naszej szkoły pięknie zaprezentowali nasz kraj, swoje rodziny na przygotowanych prezentacjach multimedialnych.
Podczas mobilności nauczyciele podsumowali dotychczasowe działania, dokonali ich ewaluacji, ustalili szczegóły i harmonogram dalszych zadań, wspierali uczniów podczas warsztatów, którym sprzyjał rozwój i doskonalenie umiejętności matematycznych oraz informatycznych, manualnych i technicznych a także kompetencji językowych, społecznych i kulturowych.


Matematyka towarzyszyła uczestnikom przez całą mobilność. Podczas edukacyjnej wycieczki do ponad 2000-letniej Bragi, oprócz zwiedzania zabytków uczniowie aktywnie wykonywali przydzielone zadania. W międzynarodowych zespołach skonstruowali dosłownie od postaw, czyli  od przycięcia odpowiedniej długości listewek, poprzez klejenie planszy,  popularną grę planszową, która znana im była ze wspólnej integracji. Zajęcia uświetnił swoją obecnością przedstawiciel władz gminy Bragi - Miguel Pires.


W Guimaraes, w starej garbarni, będącej siedzibą Centro Ciencia Viva, uczestnicy wymiany rozwinęli swoje umiejętności z dziedziny robotyki, matematyki, tradycyjnej nawigacji oraz poznali proces technologiczny recyklingu. Podczas zwiedzania zamku oraz pałacu Paço dos Duques de Bragança w Guimaraes poznali ciekawą historię i zwyczaje dawnej Portugalii. Pod czujnym okiem pierwszego króla Portugalii Alfonsa Henryka I zwanego Zdobywcą zgłębili tajniki liczby Pi oraz utworzyli łańcuch jej rozwinięcia dziesiętnego.


Wędrując uroczymi i krętymi uliczkami Porto, podziwiali zabytki i miejsca ozdobione przepięknymi, charakterystycznymi dla Portugalii ceramicznymi płytkami, monumentalny dwukondygnacyjny most Ludwika I na rzece Douro, łączący Porto z miastem Vila Nova de Gaia, poszukiwali zastosowań matematyki w architekturze, sztuce i życiu codziennym. Zwiedzanie Porto zakończyło się uroczystym podsumowaniem mobilności w ogrodach Muzeum Sztuki Współczesnej i wspólnym spacerem brzegiem Oceanu Atlantyckiego.


Mobilność niewątpliwie zaowocowała nowymi, ciekawymi i cennymi doświadczeniami, nawiązaniem przyjaźni. Uczestnicy wymiany mieli okazję przez pięć dni w pełni uczestniczyć w życiu portugalskiej szkoły. Przebywając z rodzinami uczniów z Portugalii, poznali ich zwyczaje, kulturę i tradycje, posmakowali tamtejszej kuchni, doświadczyli ich go-ścinności i otwartości.

Więcj informacji i zdjęć znajduje się na blogu projektu