Ogólnopolski Konkurs „Zawierszowani 2023”

14 czerwiec 2023

Uczniowie ZSP nr 2 w Sarnowie przygotowali interpretację utworów Urszuli Kozioł, które doczekały się internetowej publikacji. Uczniowie analizowali m.in. takie wiersze jak: „Lamenty”, „Bez pamięci”, „Niegdysiejsze śniegi”, „Ni mniej ni więcej”. Sztuka interpretacji utworów poetyckich nie należy do łatwych, jednak przez cały okres szkoły podstawowej uczniowie doskonalą się w tej umiejętności.

Gratulujemy : Jakubowi Garmulewiczowi, Agacie Nowak (klasa 5 b), Paulinie Knapik (klasa 5a) Julii Stepień, Aleksandrze Liebich, Magdalenie Nicpoń, Krzysztofowi Wawrzakowi (klasa 8 a) udziału w tym ogólnopolskim przedsięwzięciu. Oto kilka opinii na temat prac naszych uczniów skierowanych bezpośrednio do młodych literatów.

 

„Droga Olu, dziękujemy, że podjęłaś się interpretacji tak trudnego wiersza. Wykazałaś się przy tym dużą wrażliwością i zrozumieniem. Każdego człowieka na różnych etapach jego życia dotykają tytułowe "Lamenty", warto zatem uważnie rozglądać się wokół siebie, aby nie przeoczyć nikogo w tłumie. Do takiej postawy zachęca również Twoja praca. Jesteśmy pełni uznania, że osoba w tak młodym wieku wzięła na swoje barki "ciężar" emocjonalny utworu Urszuli Kozioł. Chylimy czoła!!!”

„Droga Magdo, dziękujemy za Twoją wrażliwość na poetyckie słowo oraz niezwykłą umiejętność „wczucia się" w sytuację podmiotu lirycznego. W swojej interpretacji zwróciłaś uwagę na bardzo ważny aspekt naszej obecności pomiędzy ludźmi. Życzymy Ci byś nadal z takim przejęciem zgłębiała zakamarki poetyckich "dusz", a także nie bała się świadczyć swoimi przemyśleniami o wartościach, które we współczesnym świecie przestają coraz mniej znaczyć. Dziękujemy, że jesteś!!!”

„Drogi Jakubie, sięganie po poezję w tak młodym wieku budzi nasze uznanie. Sięganie po poezję z potrzeby duszy i serca wymaga nie tylko uznania, ale podziwu. Cieszymy się, że zadałeś sobie trud, aby wniknąć we wersy poetki, co więcej potrafiłeś z nich wydobyć prawdziwą esencję. Podążaj tą drogą i zostań z nami na dłużej!!!”

„Drogi Krzysztofie, wiersz, który wybrałeś do interpretacji, należy "czytać" przede wszystkim sercem. Śmierć bliskiej osoby jest bardzo traumatycznym doświadczeniem dla każdego z nas. Zderzenie się z czyimś bólem, cierpieniem, smutkiem wymaga od odbiorcy szczególnej umiejętność współodczuwania. Nie chodzi tu może nawet o umiejętność, ale o stan duszy, która potrafi współczuć. Ty niewątpliwie taką duszę posiadasz i za to należą Ci się najszczersze podziękowania.”

„Droga Agatko, wybrałaś do interpretacji piękny, a zarazem bardzo smutny utwór. Starasz się dotrzeć do jego sensów w dość subtelny i skromny sposób. Nie sięgasz po wielkie słowa, mając świadomość, że ból po ukochanej osobie najpełniej wyrażają proste obrazy poetyckie - zabawa na śniegu, sanie, dawno niesłyszany śpiew. Trafnie odczytujesz symbolikę użytą przez Urszulę Kozioł. Twoja interpretacja jest cenną lekcją dla niejednego znawcy literatury. Dziękujemy Ci za udział w naszym konkursie.”

„Droga Paulinko, "Czas mija i my również się zmieniamy" - prawda, do której dochodzisz przy okazji interpretacji wiersza Urszuli Kozioł jest bardzo ważna, może nawet fundamentalna dla dalszego kształtowania własnego życia. Jesteśmy przekonani, że dzięki pokazanej tu mądrości osiągniesz na swojej drodze wiele zwycięstw. Ta praca to Twoja najlepsza wersja, Twoje prawdziwe "ja", dlatego bez względu na końcowe rozstrzygnięcia już jesteś zwyciężczynią naszego konkursu”.

„Droga Julio, w swojej interpretacji pokusiłaś się o dość odważną diagnozę rzeczywistości XXI wieku. W wielu kwestiach nie sposób nie przyznać Ci racji. Współczesny świat prowokuje nas niejako do tytułowego "Lamentowania". Jak słusznie zauważasz, "ludzie spadają w nicość". Jest to dość pesymistyczny obraz, lecz niezwykle trafnie przez Ciebie rozpoznany. Czy tak musi być? Czy nie można tego zmienić? Należałoby pewnie poszukać odpowiedzi w innych wierszach Urszuli Kozioł, do czego oczywiście szczerze Cię zachęcamy ;)”.

Prace naszych uczniów dostępne są na stronie: https://sway.office.com/P8C1tA5l4z6jrHdY?ref

 

Małgorzata Borowiecka

 

zawierszowani