Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

06 grudzień 2021

3 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.  W naszej szkole podejmujemy szereg działań, by przybliżyć dzieciom zdrowym, z jakimi problemami borykają się na co dzień ich niepełnosprawni koledzy.

Przez cały rok szkolny wspieramy Zespół Szkół Specjalnych w Sosnowcu. Uczniowie naszej szkoły wraz z rodzicami i nauczycielami dołączyli do zbiórki artykułów żywnościowych oraz chemicznych, które zostały przekazane potrzebującym. Do akcji udało nam się zaprosić Szkołę Podstawową w Siemoni oraz technikum nr 2 w Dąbrowie Górniczej. W klasach przeprowadzono zajęcia poświęcone tej problematyce. Nauczyciele dokładają wielu starań, by już tych najmłodszych uczniów uwrażliwiać na potrzeby drugiego człowieka, pokazać jakie bariery i ograniczenia utrudniają osobom z różnego rodzaju niepełnosprawnościami swobodne funkcjonowanie i jak możemy im na co dzień pomagać.

Na początku września uczniowie klas IV uczestniczyli w wycieczce, podczas której mogli przekonać się jak trudno pokonać bariery architektoniczne, gdy jest się osobą niepełnosprawną ruchowo. Jazda na wózku inwalidzkim przez przeszkody, które wyglądają niewinnie, okazała się bardzo trudnym wyzwaniem. Dzieci nie ze wszystkimi przeszkodami sobie poradziły, co pozwoliło im zrozumieć z jakimi problemami na co dzień mierzą się osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich.

W ramach działań uczniowie z klas szóstych i siódmych reprezentowali szkołę w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Zrozumieć niepełnosprawność”.

Liczymy, że przeprowadzone działania wpłyną na zrozumienie i empatię wobec osób niepełnosprawnych.

Małgorzata Borowiecka