Otwiarcie "ZIELONEJ PRACOWNI"

06 listopad 2018

 

           17 października  w Szkole Podstawowej im.  Alfreda Szklarskiego  przy ZSP nr 2 w Sarnowie tuż po Pasowaniu pierwszoklasistów na uczniów naszej szkoły odbyło się uroczyste otwarcie  Zielonej Pracowni  pn. „Ocean wiedzy”  dofinansowanej  ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

            Przecięcia wstęgi w czasie otwarcia dokonał Wójt Gminy Psary Pan Tomasz Sadłoń, Sekretarz Gminy Psary Pani Mirella Barańska-Sorn,  Dyrektor  ZSP nr 2 w Sarnowie Pani Małgorzata Barańska  oraz  zaproszeni goście: Radny Gmin Psary  Pan Aleksander Jewak,  Sołtys Sarnowa Pani Zofia Musiał, Sołtys Preczowa Pan Wojciech Kamecki, ksiądz proboszcz Andrzej Ciszewski, ksiądz proboszcz Jan Dyliński. Po uroczystym przecięciu wstęgi uczniowie klasy VII pod opieką Pani Aldony Kaczmarskiej i Pana Andrzeja Olszewskiego zaprosili gości na ciekawe zajęcia, podczas których  przeprowadzili eksperymenty  „Tęcza w szklance” i „Filtracja wody”.

              Pomysł na powstanie ekopracowni zrodził się z potrzeby podnoszenia świadomości ekologicznej młodego pokolenia. W czerwcu tego roku Szkoła Podstawowa im. Alfreda Szklarskiego w Sarnowie została laureatem IV edycji konkursu „Zielona Pracownia_Projekt' 2018” organizowanego przez WFOŚiGW w Katowicach. Wartość projektu wyniosła 33 960 zł, z czego 27168 zł finansował WFOŚiGW, natomiast 6792 zł stanowiło wkład własny.

               Nasza nowa pracownia została  wyposażona w nowoczesne zaplecze techniczno-informatyczne. Uczniowie mogą korzystać z drukarki 3D, wizualizera skonfigurowanego z tablicą interaktywną. Takie nowoczesne pomoce pozwolą prowadzącemu zajęcia na stosowanie innowacyjnych metod i form realizowania programu edukacyjnego. Zielona pracownia jest  miejscem przyjaznym uczniom, w którym zdobywanie wiedzy kojarzy się z odkrywaniem, badaniem i samodzielnym poznaniem świata.  Jest też miejscem inspirującym do działań na rzecz ochrony środowiska.